Lucha Lucha Libre discussion thread

Discussion in 'International Wrestling' started by Stopspot, Nov 9, 2013.

  1. We have one for New Japan, why not one for Lucha (CMLL and AAA) ?
    Who's your favorite luchadors right now? I've been trying to get into lucha lately. Rush is pretty cool, and Mistico II (although not as good as Mistico classic/sin Cara)
     
    • Like Like x 1
  2. :yay: Let the Lucha Libra start in WWEF now :yes:
     


  3. Dragon Lee/Mistico II is cool as flips.
     
  4. I lol'd at La Parka's theme being Thriller, that caught me by surprise really. AAA from what I've seen so far has interesting characters. Pretty cool that they have a young world champion too. Looking forward to seeing his ring work. This is some interesting stuff, just wish I could speak Spanish though.
     
  5. La Parka is > 90% of the current WWE roster :happy:
     
    • Like Like x 1
  6. I hope I don't end up talking to myself in this thread :okay:

    On a flip side, interesting to see that Psicosis is in AAA promotion. Been wondering what happened to the little guy a couple years back. Charly Manson made me lol too, a Marilyn Manson gimmick is funny :lol1:
     


  7. Rush is so pimp.
     
    • Like Like x 1
  8. Does CMLL have a Youtube channel? :hmm:
     
  9. I'm sure they do.
     
  10. Gonna try to keep this thread alive :boss:

    This is AAA's latest upload for anybody who wants to watch, gonna watch the first 30 minutes and head to bed then watch the rest later. Would suggest watching it though if anybody has interest in the show :otunga:

     


  11. Soberano Jr!
     
    • Like Like x 1
  12. This weeks lucha results:

    Show Spoiler

    RESULTADOS

    AAA 11/15 - Auditorio Jose Maria Arteaga de Queretaro (TV taping)
    1. Mari Apache/Taya Valkyrie/Black Mamba beat Jennifer Blake/Fabi Apache/Pimpinela Escarlata with Mamba going over Pimpi and challenged for a hair match afterwards. Taya also cut some of Jennifer's hair.
    2. La Anarquia (Eterno/Juventud Guerrera/Steve Pain) defeated Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa)
    3. Australian Suicide/Los Güeros del Cielo (Angelico & Jack Evans) beat Daga/Hijo del Pirata Morgan/Pentagon Jr.
    4. Blue Demon Jr./Electroshock/El Mesias defeated El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King) but after the match Electro challenged Demon for a shot at his AAA Latin American Title afterwards which Demon accepted.
    5. Perro Aguayo Jr./Cibernetico/Fenix beat La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu) with Fenix going over Espiritu.

    EMLL 11/15 - Arena Mexico
    1. Metalico & Molotov beat Disturbio & Espanto Jr.
    2. Namajague/Shigeo Okumura/Sangre Azteca defeated Pegasso/Sagrado/Triton
    3. Angel de Oro/Fuego/Stuka Jr. beat Misterioso II/Puma King/Tiger
    4. Lightning Match: Titan defeated Bobby Zavala
    5. Atlantis/Blue Panther/Diamante Azul beat Felino/Mr. Niebla/Pierroth
    6. La Mascara/Rush/La Sombra defeated Damian el Terrible/Negro Casas/Tama Tonga when Rush fouled and pinned Negro. Negro demanded a hair match afterwards with the crowd solidly behind him.

    IWRG 11/14 - Arena Naucalpan
    1. Seiya beat Zurdog
    2. Atomic Star & Electro Boy defeated Alfa & Omega
    3. Dragon Celestial/Latigo/Mr. Leo beat Anubis Black/Douki/Imposible after the latter two had issues with each other.
    4. Golden Magic defeated Canis Lupis and demanded a shot at his IWRG Intercontinental Welterweight Title afterwards but Lupis denied him.
    5. Las Traumas I y II/Veneno beat Alan Extreme/Eterno/Super Nova with Alan accidentally fouling Nova and it became a 4-on-1 beatdown on him until Veneno who had issues with the Traumas helped him. Alan said afterwards that he doesn't want to be a tecnico or a rudo.

    CARTELERAS

    ASISTENCIA ASESORIA Y ADMINISTRACION

    11/22 - Plaza de Toros San Marcos de Aguascalientes (TV taping)
    1. Fabi Apache/Pasion Kristal/Pimpinela Escarlata vs. Taya Valkyrie/Black Mamba/Yuriko
    2. Mexican Powers (Crazy Boy/Joe Lider/Nino Hamburguesa) vs. La Anarquia (Eterno/Juventud Guerrera/Steve Pain)
    3. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. La Secta Bizarra (Cuervo/Escoria/Espiritu)
    4. Fenix/Los Güeros del Cielo (Angelico & Jack Evans) vs. El Consejo (Hijo del Fantasma/Hijo del Texano/Silver King)
    5. Perro Aguayo Jr./Cibernetico/La Parka Jr. vs. Daga/Parka Negra/Psicosis Original

    CHILANGA MASK

    11/17 - Arena Coliseo de Coacalco
    1. Psycho Kid vs. Karma
    2. Silueta vs. Reyna Isis
    3. 5 Way Dance: Aero Boy vs. Astro Rey Jr. vs. Titan vs. Latin Dragon vs. Magnifico
    4. Falls Count Anywhere Match: Rey Cometa vs. Impulso
    5. Belial vs. Ricky Marvin
    6. Parejas Increibles: Cerebro Negro & Trauma I vs. Dr. Cerebro & Trauma II
    7. Arkangel de la Muerte vs. Jeque
    8. Solar I vs. Black Terry
    9. Negro Navarro vs. Valiente

    EMPRESA MEXICANA DE LUCHA LIBRE

    11/17 - Arena Coliseo de Guadalajara
    1. Brillante & Explosivo vs. El Tapatio & Yaqui
    2. El Divino & Hijo del Javier Cruz vs. Acertijo & Jocker
    3. Halcon de Plata/Sky Kid/Virgo vs. Angel del Mal/Evola/Magnum
    4. Black Metal/El Gallo/Leon Blanco vs. El Barbaro Cavernario/Exterminador/Malefico
    5. Diamante Azul/Sagrado/Stuka Jr. vs. Gran Guerrero/Pierroth/Vangelis

    11/17 - Arena Mexico
    1. Acero & Stukita vs. Mercurio & Pequeno Warrior
    2. Magnus/Stigma/Super Halcon Jr. vs. Camorra/Hijo del Signo/Nosferatu
    3. Delta/Guerrero Maya Jr./Triton vs. Arkangel de la Muerte/Hooligan/Nitro
    4. Lightning Match: Dark Angel vs. Dalys la Caribena
    5. Brazo de Plata/Rey Cometa/Thunder vs. Niebla Roja/Ultimo Guerrero/Volador Jr.
    6. La Sombra/Titan/Valiente vs. La Triada del Terror (Averno/Ephesto/Mephisto)

    11/18 - Arena Puebla
    1. Aguila Egipcia & Bengala vs. Akron & El Cholo
    2. Asturiano & Bam Bam vs. Pierrothito & Sauron
    3. Metalico/Pegasso/Tigre Rojo Jr. vs. Cancerbero/Fuerza Chicana/Raziel
    4. Delta/Guerrero Maya Jr./Stigma vs. Kraneo/Olimpico/Psicosis
    5. La Mascara/Titan/Valiente vs. Mr. Niebla/Los Sicarios del Infierno (Averno y Mephisto()
    6. Rush vs. Shocker

    <b>11/19 - Arena Coliseo de Guadalajara
    1. Bengala & Sensei vs. Demonio Rojo & Sadico
    2. Leo/Magnus/Stigma vs. Arkangel de la Muerte/El Barbaro Cavernario/Hooligan
    3. Dark Angel/Goya Kong/Silueta vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/Tiffany
    4. Angel de Oro/Sagrado/Shocker vs. Mr. Aguila/Olimpico/Polvora
    5. La Sombra vs. Ultimo Guerrero

    11/19 - Arena Mexico
    1. Camaleon & Soberano vs. Apocalipsis & Espanto Jr.
    2. Bam Bam/Electrico/Pequeno Halcon vs. Mercurio/Pequeno Violencia/Pequeno Warrior
    3. Estrellita/Luna Magica/Marcela vs. Amapola/Dalys la Caribena/Princesa Blanca
    4. Delta/Diamante Azul/Titan vs. Damian el Terrible/Ephesto/Pierroth
    5. NWA Historic Welterweight Title: Mascara Dorada (c) vs. Volador Jr.

    11/22 - Arena Mexico
    1. Hombre Bala Jr. & Super Halcon Jr. vs. Disturbio & Guerrero Negro Jr.
    2. Dark Angel/Goya Kong/Silueta vs. Dalys la Caribena/Princesa Blanca/La Seductora
    3. Angel de Oro/Rey Cometa/Stuka Jr. vs. Misterioso II/Shigeo Okumura/Virus
    4. Atlantis/Blue Panther/La Mascara vs. Kraneo/Psycho Ripper (could be Psicosis repackaged)/Vangelis
    5. Rush vs. Negro Casas
    6. Mascara Dorada/Mistico II/Valiente vs. Euforia/Ultimo Guerrero/Volador Jr.</b>

    EXTREME AIR WRESTLING

    11/16 - Plaza de Toros Calafia de Mexicali
    1. ?
    2. Angelus/Galactico/Galaxi vs. Antar/Maverick/Suspenso
    3. Lexus/Proximo/Voltron vs. Dinamico/Quimico Asesino/Tronx
    4. Extreme Tiger/Genio del Aire/Laredo Kid vs. Mike Castillo/Crazy Azteca/Leatherface
    5. D-Luxe/Hijo del Rey Misterio/Iron Boy vs. Luminoso/Maximo/Rey Escorpion
    6. Atlantis/Mascara Dorada/Mistico II vs. Animaniac/Lizmark Jr./Villano III

    11/17 - Centro de Usos Multiples
    1. Lexus/Sol de Oriente/Urban Boy vs. Dark Iron/Estruendo/Rey Maligno
    2. Chico Che/Dinamico/Yako vs. Guero Cota/Rey Silver/The Rocket
    3. Los Hego Boys (Excalibur/Galaxi/Genio del Aire) vs. Mr. Macano/Bello Juan/Sexi Alan
    4. Extreme Tiger/Iron Boy/Laredo Kid vs. Darko/Luminoso/Suspenso
    5. Mascara Dorada & Maximo vs. Animaniac & Lizmark Jr.
    6. Atlantis/Mistico II/Rey Escorpion vs. Hijo del Rey Misterio II/Leatherface/Villano III

    FEDERACION UNIVERSAL DE LUCHA LIBRE

    11/22 - Lienzo Charro Constituyentes del Distrito Federal
    1. Torneo de Parejas - Participants: Akela & Audaz/Brazo de Plata & Maximo/Cara de Guerra & Luzbel Jr./Charly Madrid & Marabunta Jr./Corcel Infernal & Joker/Hijo del Anibal & Huracan Ramirez Jr./Hijo del Mascara Sagrada & Nemesis/Hijo del Medico Asesino & Luzbel Jr./Loco Max & Scorpio Jr./Meiden & Rider/Pirata Morgan & Hijo del Pirata Morgan/Tinieblas Jr. & Villano IV

    INDEPENDENT

    11/17 - Explanada Miguel Lerdo de Tejada de Azcapotzalco
    1. Revolver Charles vs. Diamante Extreme
    2. Apache II & Guerrero Nocturno vs. Principe Casanova & Sagitario
    3. Bull Terry & Sinistro Negro vs. Cholo Extreme & Fight Panther
    4. WWC Minis Title: Mini Scorpio (c) vs. Mascarita Plateada
    5. WWC Tag Titles: Brazo de Plata & Brazo de Plata Jr. (c) vs. Namajague & Shigeo Okumura

    11/17 - Gimnasio Municipal Josue Neri Santos de Ciudad Juarez
    1. ?
    2. ??
    3. Tables/Ladders/Chairs Match: Aereo vs. Pagano
    4. Electroshock/Octagon/Luchador Sorpresa vs. Chessman/Emulo/Mascara Ano Dos Mil
    5. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)

    11/19 - Arena Aficion de Pachuca
    1. ?
    2. Centvrion & Charly Madrid vs. Blazer & Violencia Jr.
    3. Lumberjacks with straps Match: Fenix/Lolita/Mascarita Divina vs. Pentagon Jr./Sexy Lady/Mini Charly Manson
    4. 3 Way Bull Terrier Match: Electroshock vs. Mascara Ano Dos Mil Jr. vs. Silver King
    5. Relevos Increibles: Monster Clown/La Parka Jr./Chessman vs. Murder Clown/Psycho Clown/Hijo del Texano

    11/21 - Gimnasio Agustin Millan de Toluca
    1. ?
    2. ??
    3. Fabi Apache & Lolita vs. Mari Apache & Sexy Lady
    4. Argenis/Drago/Super Fly vs. Cuervo/Escoria/Espiritu
    5. Cibernetico & La Parka Jr. vs. Perro Aguayo Jr. & Silver King

    11/25 - Explanada Municipal Santa Catarina de Tlatenpan
    1. ?
    2. ??
    3. ???
    4. La Jarochita & Lolita vs. La Hechicera & Sexy Lady
    5. Drago & La Parka Jr. vs. Electroshock & Ultimo Gladiador

    <b>11/26 - Arena Queretaro
    1. Morfeo vs. Electric Boy
    2. Eragon & Alex Guajardo vs. Galaxy & Sangre de Dragon
    3. Los Dragones de Oriente I y II vs. Las Drabeks I y II
    4. Averno & Blue Panther vs. Black Terry & Negro Navarro
    5. Los Estetas del Ring (Mascara Dorada/Mistico II/Valiente) vs. Los Guerreros Laguneros (Euforia/Gran Guerrero/Ultimo Guerrero)</b>

    11/29 - Arena Nacional de Nicolas Romero
    1. Las Arkins I y II/Cosmo vs. Big Machine/Krausser/Silver
    2. Cerebro Maligno/Chucho el Roto/Pantera vs. Dragon Lee/Yakuza/Reina del Sur
    3. Sepulturero vs. Luchador Sorpresa
    4. Las Traumas I y II vs. Factor & Rayan

    11/29 - Palenque de Gallos de la Feria de Comitan
    1. ?
    2. ??
    3. Mascarita Sagrada/Octagoncito/Mr. Sombra vs. Harahel/Mini Chessman/Mini Psicosis
    4. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown) vs. The Inferno Rockers (Devil Rocker/Machine Rocker/Soul Rocker)
    5. Aero Star/La Parka Jr./Luchador Sorpresa vs. Argos/Capitan Furia/Hijo del Texano

    <b>12/15 - Arena Coliseo de San Luis Potosi
    1. ?
    2. Silueta & Vaquerita vs. Keira & Latin Queen
    3. Oro Azul/Rey Fuego/Venado vs. Los Mensajeros del Mal (Cirujano/Curro Hernandez/Ku Klux Klan
    4. Las Traumas I y II vs. Mensajero & Virus
    5. Solar I & Super Astro vs. Black Terry & Negro Navarro</b>

    INTERNACIONAL WRESTLING REVOLUCION GRUPO

    <b>11/21 - Arena Naucalpan
    1. Seiya & Sky Angel vs. Atomic Star & Electro Boy
    2. Emperador Azteca/Hip Hop Man/Mr. Leo vs. Anubis Black/Arana de Plata/Kaling Black
    3. #1 Contender Match por el IWRG Intercontinental Lightweight Title: Dragon Celestial vs. Douki
    4. Super Libre: Golden Magic vs. Canis Lupis
    5. Triangular de Parejas: Las Traumas I y II vs. Alan Extreme & Veneno vs. Eterno & Super Nova</b>

    INTERNATIONAL WRESTLING LEAGUE

    <b>12/14 - Auditorio Municipal de Tampico
    1. Kamillon/Sadica/Sahori/Star Fire vs. Baby Hangar/Guerrera Negra/Princesa Metalica/Xatana
    2. Triangular de Atomicos: Arkanos/Las Medics I y III/Shadow vs. ATM (ATM/ATM Gold/ATM Silver/ATM Super) vs. Iron Boy/Loco Castillo/Lumino/Mecanico Infernal
    3. Triangular de Tercias: Loco Max/Tony Rivera/Zumbido vs. Bronco/Peligro/Sadico vs. Freelance/Pantera/Micke Segura
    4. IWL Atomicos Titles: Los Porros (Angel o Demonio/Leon Rojo/Ovett/Perico) (c) vs. Aero Boy/Dement Xtreme/Hormiga/Violento Jack
    5. WWA Trios Titles contra Mascaras/Caballera: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton)
    6. 4 Way Dance por el IWL Heavyweight Title: Dr. Wagner Jr. (c) vs. Canek vs. L.A. Par-K vs. Pirata Morgan</b>

    LUCHA LIBRE ACAPULCO

    11/24 - Unidad Deportiva de Acapulco
    1. Aspiranito/El Guerrero/Seiya/Spartus vs. Joker/Kristal/Rey Jaguar/Romano
    2. Estrella Divina/Phyros/El Pulpo/May Flowers vs. Astaroth/Guerrero Jr./Pandemonium Jr./Vegueta
    3. La Avalancha Alvarado (Brazo de Oro/Brazo de Oro Jr./Robin) vs. Las Agorafobias I y III/Ultimo Samurai
    4. Torneo Cibernetico - Participants: Baxter/Charly Madrid/Chico Che/Dinamic Black/Uranio/Andros Black/Apolo Estrada Jr./Gargola/911/Pandemonium
    5. Black Silver Jr./La Mascara/Mistico II vs. Hijo del Black Silver/Mercurio/Pez Tigre

    LUCHA LIBRE WMC

    <b>12/8 - Deportivo SMC Villa Coapa de Pericoapa
    1. Estrella Blanca Jr./Hijo del Estrella Blanca/Ikaro vs. Hantar/Imperio Negro/Magnetico
    2. Marcela/Paloma Rouse/Yuca vs. Crazy Star/Skady/Star Fire
    3. Super Libre: Ancla vs. Venom
    4. Dr. Cerebro/Hijo del Fishman/Los Magnificos I y II vs. Kung Fu Jr./Lord Freeze/Los Rayos Tapatios I y II
    5. Gronda XXX/Rey Bucanero/Sagrado vs. Apocalipsis/Dragon Rojo/Polvora</b>

    MONTERREY

    11/17 - Arena Coliseo de Monterrey
    1. ?
    2. ??
    3. ???
    4. 3 Way Dance: Orquidea Negra vs. Pimpinela Escarlata vs. Exotico Sorpresa
    5. Corazon de Barrio & Hator vs. Argos & Hijo del Texano
    6. Perro Aguayo Jr. & Daga vs. Escoria & Ozz

    PROMOCIONES CANTU

    11/18 - Arena Cuatro Caminos de Nuevo Laredo
    1. ?
    2. Northern Lt. Heavyweight Title: Street Boy (c) vs. Lemus Jr.
    3. Perseus/Black Mamba/Pimpinela Escarlata vs. Guerrero Especial/Pit Bull Jr./Rio Bravo Jr.
    4. Big Neurosis/Silencio/Simbolo Dos Mil vs. Los Poderosos (Hombre sin Miedo/Kendor Jr./Sobredosis)
    5. El Consejo (Argos/Hijo del Fantasma/Hijo del Texano) vs. La Secta Bizarra (Escoria/Espiritu/Ozz)

    PROMOCIONES DINASTIA MORENO

    11/17 - Arena Azteca Budokan de Neza (52nd Anniversary Show)
    1. Extreme Boy & Hijo del Lobo Asesino vs. Impulso Metalico & Vagabundo Jr.
    2. Torneo Cibernetico - Participants: Alfa/Galeon/Hell Boy/King Dragon/Latino/Monje Maldito/Rayo Star/Shaman Jr./Skyman/Rey Tribal
    3. Elimination Match por la Copa 52nd Anniversario - Participants: Blemur/Diablo Azteca/Jhon Terry/Kid Lagarde/Brazo Mosther/Espiral Negro/Estrella del Futuro/Super Toby/La Furia/Kid Jaguar/Shaman/Soldado Diabolico/Wolf Killer
    4. Angelito/Mini Cibernetico/Mini Gronda/Mini Puma vs. Bracito de Oro/Coquitolores/Mini Alebrije/Mohicanito
    5. Elimination Match: Guerrero Mixteco Jr./Puma/Rey Neza/Tropical/Comando Rivera/Golden Bull/King Jaguar/Shaolin/Cocolores/Demoledor/Vamper/Zodiaco Jr.
    6. Steel Cage Match where the loser gets shaved or unmasked - Participants: Heddi Karaoui/Nimrod/Zumbi vs. La Dinastia Moreno (Cinthia/Esther/Rossy) vs. Los Exoticos (Aventurera/Cachetada/Miss Gaviota)
    7. Los Guapos VIP (Decnis/Scorpio Jr./Zumbido) vs. Black Abyss/Histeria III/Psicosis III
    8. Dr. Wagner III/Oriental/Tinieblas Jr. vs. Hijo del Lizmark/Hijo del Medico Asesino/Pirata Morgan

    PROMOCIONES FUROR

    11/17 - Arena Naucalpan
    1. Aereo & Mini Fantasy vs. Nitrito & Pequeno Olimpico
    2. Stigma & Oro Jr. vs. Disturbio & Bobby Zavala
    3. IWRG Intercontinental Welterweight Title: Canis Lupis (c) vs. Guerrero Maya Jr.
    4. Blue Panther/Solar I/Super Astro vs. Black Terry/Negro Navarro/El Satanico (MATCH OF THE YEAR!!!!)
    5. Marco Corleone/Rush/Valiente vs. Euforia/Mr. Niebla/Ultimo Guerrero

    PROMOCIONES HUMO

    11/30 - Auditorio del Pueblo de Durango
    1. Crazy Mause & Gran Chuy vs. Aero Kid & Kid Durango
    2. 3 Way Dance: Princesa Guerrera vs. Sahori vs. Sadica
    3. Lobo del Aire/Lobo Oriental/Rey Angel vs. Dark Saint/Halcon Suriano Jr./Stukita
    4. WWA Trios Titles: La Secta Negra (Carta Brava Jr./Cerebro Negro/Fantasma de la Opera) (c) vs. Fulgore I/Rey Templario/Siniestro
    5. Dr. Wagner Jr./El Trio Fantasia (Super Muneco/Super Pinocho/Super Raton) vs. Tony Rivera/Scorpio Jr./X-Fly/Zumbido

    PROMOCIONES JUBA

    11/17 - Arena Juba de Reynosa
    1. ?
    2. ??
    3. ???
    4. ????
    5. Hijo del Santo vs. Blue Demon Jr.

    PROMOCIONES JUNIORS

    11/20 - Auditorio Miguel Barragan de San Luis Potosi
    1. Jennifer Blake & Fabi Apache vs. Mari Apache & Taya Valkyrie
    2. Sexy Salazar vs. Chica Yeye
    3. Aero Fly/Aero Star/Diablo Negro vs. Black Maravilla/Mini Maniaco/Steve Pain
    4. Super Libre: Cuervo/Electroshock/Elegido vs. The Psycho Circus (Monster Clown/Murder Clown/Psycho Clown)
    5. El Mesias & La Parka Jr. vs. Hijo del Texano & Parka Negra

    TODOS X TODOS

    11/30 - Gimnasio Juan de la Barrera del Distrito Federal
    1. Lady Apache vs. Rossy Moreno
    2. Negro Navarro vs. Heddi Karaoui
    3. Cuadrangular de la Muerte: Angel Blanco Jr. & Horus vs. Cien Caras Jr. & Mascara Ano Dos Mil vs. Pirata Morgan & Pirata Morgan Jr. vs. Los Villanos III y IV
    4. 4 Way Dance: Hijo del Santo vs. L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. vs. Hijo del Solitario

    UNIVERSAL WRESTLING ENTERTAINMENT

    11/30 - Arena Lopez Mateos
    1. Aereo & Astral vs. Demus 3:16 & Pierrothito
    2. Dalys la Caribena & Estrellita vs. Princesa Blanca & Tiffany
    3. Dinamic Black/Flyer/Golden Magic vs. Canis Lupis/Centvrion/Freelance
    4. Mascara Dorada/Titan/Triton vs. Euforia/Puma King/Tiger
    5. Brazo de Plata/Maximo/Rush vs. La Peste Negra (Felino/Negro Casas/Mr. Niebla)

    TIJUANA/BAJA CALIFORNIA

    INDEPENDENT

    <b>11/29 - Auditorio Municipal de Tijuana
    1. ?
    2. ??
    3. ???
    4. ????
    5. Cibernetico & El Mesias vs. Chessman & Silver King</b>

    PROMOCIONES CHOLO

    11/21 - Auditorio Municipal de Tijuana
    1. ?
    2. ??
    3. Latin American Tag Titles: Tony Casanova & Venum Black (c) vs. X-Torm & Zarco
    4. Ruleta de la Muerte: Camaleon de Oro & Hijo del Lizmark vs. Super Kendo & Memo Velazquez vs. Espectro Jr. & El Pulpo vs. Septiembre Negro & Rubi Gardenia
    5. Brazo de Oro/La Mascara/Mistico II vs. Morphosis/Oriental/Rey Escorpion

    SHOW EN VIVO ENTERTAINMENT

    12/6 - Auditorio Municipal de Tijuana
    1. Kanalla & Pit Bull vs. Dementor & TG Power
    2. Camaleon de Oro/Venum Black Jr./Rubi Gardenia vs. King Azteca/Shamu/Diamantina
    3. Mascarita Sagrada & Tzuki vs. Pentagoncito Black & Piratita Morgan
    4. Rayo de Jalisco Jr. & L.A. Par-K vs. Dr. Wagner Jr. & Hijo del Solitario
    5. Mascara contra Caballera: Hijo del Santo vs. Super Parka
     


  13. @Queen Chrysalis

    Rush and Camacho's little brother beating the shit out of each other.
     
    • Like Like x 1
  14. Nakamura in CMLL....I Guess I'm Watching his match vs La Sombre now.... :)
     
  15. D-Generation-Mex lol vs Black Family

     
  16. good call sir. i've lived in los angeles all my life and lucha libre is very popular here. i'm the only white guy i know that actually watches aaa and cmll they have house shows in my area seen alex koslov rassle once.
     
  17. another thing i like about mexican promotions is all the guest runs by american stars like aj styles and jeff jarrett